Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

Ogłoszenia duszpasterskie – Niedziela Palmowa – 24.03.2024 r.

 1. W przedsionku Bazyliki można nabyć palmy u Sióstr Benedyktynek oraz u młodzieży naszej parafii. Bóg zapłać za ofiary. Wolontariusze rozprowadzają również stroiki wielkanocne, jako wsparcie działalności naszego hospicjum.
 2. Centrum Kultury i Sportu w Miechowie ogłasza konkurs „Palma Wielkanocna”. Ocena konkursowa palm mających co najmniej 1m odbędzie się dziś ok godz. 12:30 przy pomniku Macieja Miechowity – Plac Tadeusza Kościuszki. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych ocena odbędzie się na Krużgankach w kościele.
 3. Na rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia zapraszamy na wyjątkowy koncert pasyjny, który odbędzie się w naszej Bazylice dzisiaj o godz. 19.00. Po raz pierwszy od niemal 300 lat zaprezentowane zostaną utwory o wysokiej wartości zarówno muzycznej jak i muzykologicznej. Koncert w wykonaniu zespołu Kraków Singers wraz z orkiestrą.
 4. W Wielki Wtorek o g.19.00 zapraszamy na Drogę Krzyżową ulicami miasta. Niech to będzie czas publicznego świadectwa naszej wiary i wielkiej modlitwy o uświęcenie naszych rodzin, naszego miasta i całej parafii.
 5. Dziś Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Od Wielkiego Czwartku przeżywać będziemy Święte Triduum Paschalne.
W Wielki Czwartek o g.18.00 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. W tym dniu Pan Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Zapraszamy wszystkich do modlitwy za kapłanów pracujących i pochodzących z naszej parafii. Po Mszy Świętej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy do g.24.00.
W Wielki Piątek zapraszamy o g.6.30 na tzw. Ciemną Jutrznię-czyli modlitwę Liturgią Godzin przy Grobie Pańskim. O g.15.00 Koronka i Nowenna do Bożego Miłosierdzia. O g.16.00 Droga Krzyżowa. Liturgia Wielkiego Piątku pod przewodnictwem bpa Mariana Florczyka rozpocznie się o g.17.00. Adoracja przy Grobie do g.24.00. W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły. Straże Pożarne z naszej Parafii prosimy, aby czuwały tradycyjnie przy Grobie Pańskim. Zapraszamy na adorację prowadzoną przez młodzież o godz. 21.30
W Wielką Sobotę adorację Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim rozpoczniemy o g.6.30 modlitwą Liturgii Godzin – Jutrznią waz z Godziną Czytań. W tym dniu błogosławimy pokarmy na stół wielkanocny. Godziny błogosławienia w Bazylice od g.8.00 do 13.00: co pół godziny. Na czas poświęcenia pokarmów wokół bazyliki będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy, wjazd od ul. Warszawskiej, a wyjazd na plac Tadeusza Kościuszki.
Świętowanie Nocy Zmartwychwstania rozpoczniemy Liturgią Wigilii Paschalnej o g.20.00.
 1. W Niedzielę Zmartwychwstania: Msza Święta rezurekcyjna o g.6.00(według nowego czasu). Zapraszamy całą asystę procesyjną. Pozostałe Msze Święte bez zmian. W drugim dniu Świąt, w Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy Świętych jak w każdą niedzielę.
 2. W sobotę 30 marca od g.11.00 w siedzibie Caritas przy ul. Jagiellońskiej 11 będą wydawane paczki świąteczne dla ubogich rodzin z naszej parafii. Również w Wielką Sobotę będziemy mogli złożyć żywność do kosza. Produkty spożywcze będą wydane w tym samym dniu w formie paczek na Święta Wielkanocne.
 3. Spowiedź w Bazylice w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę na Mszy Świętej porannej oraz po południu od g.17.00, osoby przeszkodzone, które z różnych, poważnych przyczyn nie zdążyły się wcześniej wyspowiadać zapraszamy w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę od g.7.00 do 10.00.
 4. Wychodząc z bazyliki możemy złożyć ofiary do puszek na kwiaty do Grobu Bożego,
  a przy ołtarzu Św. Józefa artykuły żywnościowe dla najbiedniejszych.
 5. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. Wszystkim solenizantom i jubilatom bieżącego tygodnia składamy serdeczne życzenia.
Polecajmy również zmarłych w ostatnim tygodniu:
+Aleksandra Zgoda, l. 87, Miechów
+Stanisław Uchto, l. 66, Falniów
+Andrzej Dzióbdziela, l. 68, Miechów
+Adam Sender, l. 87, Miechów