Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

Ogłoszenia duszpasterskie – V Niedziela Wielkiego Postu 17.03.2024

  1. Rozpoczęliśmy Rekolekcje Wielkopostne. W poniedziałek i wtorek Msze Święte z nauką ogólną o g. 6.30, 8.30, 11.30, 16.30 i 18.00. Zwracamy się z prośbą, aby nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni przed Świętami. Ten czas pozostawmy dla tych, którzy z przyczyn niezależnych od siebie nie będą mogli wcześniej skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą Świętą. Program rekolekcji na drzwiach wejściowych, w gablocie i na stronie internetowej parafii.
  2. We wtorek w Kościele obchodzimy uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca NMP. W tym dniu Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na Mszę Świętą do kaplicy szpitalnej na g.18.00 dla uczczenia św. Józefa, Patrona dobrej śmierci.
  3. W diecezji kieleckiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. rodz. Ulmów. W naszej parafii nawiedzenie relikwii będzie w czwartek i piątek, 21-22 marca. Rozpoczniemy czuwaniem w czwartek o godz. 17.15, następnie Msza św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem bpa Andrzeja Kalety-z błogosławieństwem rodzin. Po Mszy św. czuwanie przy relikwiach według planu wywieszonego w gablocie. W czwartek zapraszamy różne stany naszej parafii: matki, ojców, młodzież, dzieci, osoby starsze i samotne. W piątek od rana do godz. 15.00 czuwanie przy relikwiach poprowadzą poszczególne wspólnoty działające w naszej parafii. Uroczystość nawiedzenia bł. rodz. Ulmów łączymy z upamiętnieniem męczeńskiej śmierci rodz. Baranków, która również oddała życie za pomoc Żydom. W piątek po Mszy o godz. 15.00, po pożegnaniu relikwii bł. rodz. Ulmów, udamy się do Siedlisk pod pomnik, a następnie na cmentarz parafialny, gdzie podczas modlitwy zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Szczegóły na plakatach.   
  4. Za tydzień – Niedziela Palmowa, obchodzimy ją na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Poświęcenie palm podczas każdej Mszy Świętej. O g.11.10 zgromadzimy się przy krzyżu misyjnym na południowym dziedzińcu, gdzie nastąpi poświęcenie palm i w uroczystej procesji przejdziemy na Eucharystię do Bazyliki.
  5. Centrum Kultury i Sportu w Miechowie ogłasza konkurs „Palma Wielkanocna”. Ocena konkursowa palm odbędzie się 24 marca 2024r. ok godz. 12:30 przy pomniku Macieja Miechowity – Plac Tadeusza Kościuszki. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych ocena odbędzie się na Krużgankach w kościele. Przewidziano nagrody – zapraszamy. Jak co roku w tym dniu młodzież z Ekonomika pod opieką Sióstr Benedyktynek przygotowała palmy z żywych gałązek i kwiatów. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na pomoc w budowie domu dla dzieci w Kenii i wsparcie wyjazdów młodzieży. Również grupa młodzieżowa wraz z księdzem Mateuszem przygotowała dla każdego żywe gałązki palm. Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszej młodzieży.
  6. Ogłoszenie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Jeśli ktoś z Państwa nie odebrał jeszcze stroju albo zgłosił poprawki lub zamówił strój dopiero wczoraj to bardzo prosimy o przybycie i odbiór strojów w domu parafialnym, w sobotę 03 o godzinie 9.00.
  7. Kapłani z posługą sakramentalną do chorych udadzą się w sobotę 23 marca od godz. 9.00. Prosimy zgłaszać chorych w zakrystii lub kancelarii.
  8. Na rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia zapraszamy na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w naszej Bazylice w dniu 24 marca – w Niedzielę Palmową o godz. 19.00. W programie koncertu premiery muzyczne – kompozycje pochodzące z cennych muzykaliów przechowywanych w najstarszym polskim opactwie Sióstr Benedyktynek w Staniątkach. Po raz pierwszy od niemal 300 lat zaprezentowane zostaną utwory o wysokiej wartości zarówno muzycznej jak i muzykologicznej. Koncert w wykonaniu zespołu Kraków Singers.
  9. W następną niedzielę będziemy mogli złożyć ofiary do puszek na kwiaty do Grobu Bożego.
  10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, jubilatom i solenizantom składamy życzenia.
Polecajmy również zmarłych w ostatnim tygodniu:
+ Jadwiga  Furgał, l. 85, Kraków
+ Zygmunt Kobylec, l. 72, Komorów
+ Dariusz Szczepka, l. 54, Zagorzyce
+ Stanisław Krupa, l. 70, Miechów
+ Marianna Król, l. 84, Miechów