Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

Srebrny Jubileusz Kapituły Miechowskiej

Kapituła kolegiacka przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie obchodziła ćwierćwiecze istnienia. Z tej okazji Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył wspólnej modlitwie kanoników i dołączył do ich grona pięciu kapłanów.

Nowomianowani kanonicy podczas nabożeństwa liturgii godzin złożyli uroczyste wyznanie wiary i otrzymali dekrety o mianowaniu. Są to:

  • Ks. Jerzy Bielecki, rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie

  • Ks. Krzysztof Czaja, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni-Karwinach

  • Ks. Jacek Bonio proboszcz parafii Kurzelów

  • Ks. Adam Grzesiński proboszcz parafii Widoma

  • Ks. Jacek Klanowski z parafii Łany Wielkie

W homilii, podczas Eucharystii koncelebrowanej przez miechowskich kanoników, biskup Jan Piotrowski mówił o przeżywanym okresie Wielkiego Postu jako czasie szczególnej łaski od Boga.

– Wielkopostny czas nawrócenia, który rozpoczęliśmy w Środę Popielcową daje nam jeszcze jedną szansę, aby po raz kolejny w życiu odnowić naszą przyjaźń z Bogiem i ludźmi. Jezusowa propozycja podążania za nim jest wymagająca, ale niebywale owocna. Ocala życie i daje perspektywę życia wiecznego.

Biskup nawiązał także do symbolicznego Grobu Bożego, znajdującego się w bazylice.

– Niech to wyjątkowe miejsce nadziei, jakim jest pusty grób Jezusa zmartwychwstałego, tu, w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, uczy nas, że wspólne pielgrzymowanie w Kościele, Mistycznym Ciele Jezusa, jest nam wszystkim potrzebne.

Źródło: emKielce

Odtwórz wideo