Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

Jasełka: „2020 rok, a ja czekam na Urodziny Zbawiciela”

Jasełka: „2020 rok, a ja czekam na Urodziny Zbawiciela” zostały nagrane w kościele parafialnym pod wezwaniem Grobu Bożego w Miechowie.
Ze względu na pandemię była tylko jedna próba przed występem. Treść Jasełek została oparta na rozważaniu czytanych fragmentów Ewangelii, z odniesieniem do obecnego, trudnego czasu dystansu i wymuszonej przez wirus izolacji. Kilkoro dzieci nauczyło się na pamięć wyznaczonych zwrotek kolęd. Do dzieci dołączyły osoby dorosłe z rodziny lub starsze rodzeństwo, by bez akompaniamentu zaśpiewać refren.
W założeniu miały to być Jasełka rodzinne i spontaniczne, proste, a jednocześnie poważne, z tekstami do przemyślenia, z pytaniami, które mogą zaboleć. Podsumowaniem występu było słowo – refleksja o miejscu Jezusa w Rodzinie, przeczytane przez mamę jednego z uczestników Jasełek. Boże Narodzenie to Uroczystość z jednej strony bardzo ciepła, z sentymentalną nutą, a z drugiej strony nierozerwalnie związana z misją Syna Bożego, który przyszedł, aby nas zbawić przez mękę i krzyż. Tajemnica wcielenia jest nierozłącznie związana z tajemnicą odkupienia. Dlatego treść jest zasadniczo skierowana bardziej do dorosłych niż do dzieci.
Dziękuję dzieciom z klasy III a i drogim Rodzicom oraz ks. Diakonowi Wojciechowi za odpowiedzialność i zaangażowanie w przygotowanie trudnego występu. Dziękuję Pani Wychowawczyni Małgorzacie Banasik za wspieranie i motywowanie swoich wychowanków. Niech Dziecię Jezus wszystkim błogosławi i darzy upragnionym pokojem.

s. Cecyliana